Uživatelské jméno:  

  Heslo: 

Foto: Let na Džerbu
zdroj: Škola

Zpráva o odměnovém letu Ruzyně - Djerba


01. 01.

Dne 20. listopadu 2010 mi bylo ctí, abych se já, tedy Jakub Zoula zúčastnil odměnového letu za dosažení nejlepších výsledků Střední průmyslové školy letecké a výpočetní techniky za školní rok 2009/2010. Zprostředkovatelem tohoto letu se stala letecká společnost Travel Service, která jako každý rok odměňuje právě tímto způsobem nejlepší žáky naší školy.

Vše proběhlo během několika málo dnů začátkem měsíce listopadu, kdy pan ředitel zkontaktoval mé rodiče, informoval je o mém umístění na školním žebříčku výsledků, přitom je požádal, abych se následující pondělí dostavil do ředitelny. V to pondělí jsem tedy na předem domluvený čas přišel do ředitelny, tam už pan ředitel s panem šéfpilotem, který mi hned po seznámení nadiktoval veškeré podmínky letu a zjistil si potřebné informace.

12. listopadu přišla na můj mobilní telefon sms zpráva v tomto znění: ?Poletíme spolu B737 na DJE 20.11. Buď v 10:00 v budově TVS, CPT Pačes.? V tu chvíli už bylo jasné, že to není jen sen jako doposud. V sobotu 20. listopadu v 10:15 se celá posádka letounu 737-500 včetně mé maličkosti zúčastnila předletového meetingu v horním patře budovy Travel Service, v několika okamžicích celou posádku letadla čítající dvě letušky, jednoho stewarda a dva velmi zkušené piloty mající veliké zkušenosti ze své kariéry kapitánů stíhacího letectva České republiky, naložili do osobní dodávky a dovezli přímo až k letounu. Mé místo, na kterém jsem absolvoval let, bylo na tzv. "jump seatu" což je sedadlo umístěné uprostřed kabiny, sloužící pro pozorování práce pilotů uchazeči o pilotní licenci.

Po předletové přípravě a kontrole mohl let číslo 878 začít a to povolením ke startu v čase 10:58 z Ruzyňského letiště, kolem druhé hodiny odpolední po velice klidném letu dosedl podvozek letounu na dráhu letiště na tuniské Djerbě. Do odletu zbývalo ještě dost času, tak jsme s kapitánem provedli předletovou kontrolu letounu zahrnující prohlédnutí pneumatik, krytů motorů, brzd a důkladnou vizuální prohlídku celého letounu. Vzhledem k našemu zbývajícímu stavu paliva, se rozhodl kapitán netankovat. Oba palivoměry postraních nádržích ukazovali hodnotu blížící se 4500 kg paliva. Oproti Ruzyňskému letišti se zde teplota vzduchu velmi lišila a to asi o patnáct stupňů, Djerba se v tu dobu mohla pyšnit 25 stupni celsia. Po zhruba hodině čekání přijel autobus s cestujícími, ti zaplnili prostor pro pasažéry a mohlo se odlétat. Příď spolu s hlavním podvozkem letounu Boeing 737 se odlepily od poměrně krátké startovací dráhy okolo patnácté hodiny s označením letu 879. Cestou zpět ustoupila oblačnost, takže z pilotní kabiny byl vidět dokonce i Řím, Alpy a další zajímavá místa, ovšem nepozoruhodnější ze všech těch míst, se alespoň pro mě stala noční Praha plná světel aut, domů a národních památek, ovšem mou pozornost upoutal nejvíce fotbalový stadion, kde se zrovna odehrávalo nějaké fotbalové utkání za osvícené travnaté plochy včetně tribun plných návštěvníků.

Přistání na pražské Ruzyni proběhlo velmi hladce, ačkoli za úplné tmy pomocí navigačních světel vedle dráhy a hlavně díky bohatým zkušenostem pilotů, které při těchto složitých manévrech hrají velmi důležitou roli.

Kromě mých fotografií z letu mám hlavně veliký zážitek a plno vzpomínek na celý život, splnil se mi můj dětský sen proletět se v pilotní kabině obrovského dopravního letounu a přitom sledovat práci pilotů na špičkové úrovni. Pilotovat letadlo mi bylo ctí si vyzkoušet již před tím, sice jen ultralehkého letounu, ale i tak mohu posoudit jak moc složité to je, bylo mi tedy velkou ctí a hlavně obrovskou motivací pro mé další působení nejen ve škole sledovat při práci opravdové profesionály svého oboru.


Děkuji za Tuto velkou odměnu, které si nesmírně cením!


JAKUB ZOULAFotografie z cesty naleznete v této sekci ve fotogalerii.


autor: Milan "reptile" Junášek

Komentáře:

Jméno:


Text:

Zkratka naší školy malými písmeny (ochrana proti robotům):
Je článek špatně napsán? Pošli redaktorovi vlastní verzi

Líbí se Ti tyto stránky?

Ano, moc

16% (122 hlasů)

Docela ano

26% (191 hlasů)

Nic moc

8% (61 hlasů)

Nelíbí

48% (351 hlasů)

Nehodou to začíná

12.03.17  |  ze školních stránek

Studenti naší školy se zúčastní programu "Nehodou to začíná" od společnosti DEKRA CZ a.s. Jedná se o schválený preventivní a vzdělávací projekt pro mladé a začínající řidiče, který přispívá ke zvyšování bezpečnosti silničního provozu.

Maturitní a absolventský ples 2017 - informace !!!

25.01.17  |  ze školních stránek

-Maturitní a absolventský ples se uskuteční dne 10.března 2017 od 19.00-02.00 hod.
-Vstupenky v prodeji u pí.Prášilové
-Začátek plesu ve v 19.00 hod. a je n e k u ř á c k ý !!!!
-Na ples nebude vpuštěn nikdo bez společenského oblečení !!!!
-Na plese bude bohatá tombola

Článek o kontrolní cestě po pracovištích

29.03.16  |  ze školních stránek

Dnes byl přidán článek o kontrolní cestě po pracovištích praxí leteckých mechaniků. Zaktualizovány byly i informace o maturitách.

© 2008-2018 sslvt.cz
Tvorba webových stránek - StudioInternet