Uživatelské jméno:  

  Heslo: 

Foto: exkurze Čáslav 2015
zdroj: Škola

Exkurze LM4A na letecké základně v Čáslavi


03. 12.

Dne 19.11.2015 uskutečnila třída LM4A exkurzi na 21. Základně taktického letectva v Čáslavi. Díky vstřícnosti velení základny jsme mohli navštívit i místa běžně pro veřejnost nepřístupná a dozvědět se bližší informace o práci leteckých techniků i jiných specialistů v armádě ČR.

Role průvodce se vynikajícím způsobem ujal pplk. David Kudrna, zástupce velitele 21. křídla taktického letectva - Hlavní inženýr. Nejprve nás na prostranství před velením taktického křídla seznámil s historií základny a jejím fungováním, představil nám vystavenou leteckou techniku, která v novodobé historii naší země sloužila ve vzdušných silách (legendární sovětské stroje jako MIG 15, MIG 21, SU 7, ale i české L-29 či L-39) a s její pomocí ilustroval různé technické aspekty konstrukce i principy vedení boje v době studené války.

Poté jsme s naším autobusem uskutečnili malou okružní jízdu po základně a dozvěděli se další detaily o jejích částech a provozu. Nechyběla ani zastávka u vzletové dráhy, kde se nám naskytla možnost sledovat dva letouny JAS-39 Gripen při nácviku okruhů a po jejich přistání a pojezdu na stojánku také vidět dokonale sehranou práci techniků při meziletové prohlídce a doplňování paliva.

Pak jsme se již přesunuli do hangárů, ve kterých probíhá servis a údržba letounů JAS-39 Gripen i L-159 Alca vzdušných sil armády ČR. Zde nás čekalo další poutavé povídání několika leteckých techniků - specialistů na různé práce. Navštívili jsme dílnu, kde probíhá třetí stupeň údržby motorů ITEC F-124GA-100 letounu L-159, nahlédli jsme do "prádelny" motorů, dozvěděli se mnoho zajímavých faktů o vystřelovacích sedačkách i bezpečnosti obecně, měli možnost mluvit s dlouholetým specialistou na draky Gripenů. Zašli jsme i do hangáru s posledními aktivně létajícími letouny L-39 Albatros, našim studentům důvěrně známými z našich dílen. Tam pplk. Kudrna hovořil o problémech s náhradními díly a dokumentací, které provoz těchto letadel provázejí, stejně jako o potřebě kvalifikovaných techniků na tuto práci.

O tom, že exkurze byla pro studenty nejen zajímav á, ale i odborně přínosná, svědčí i řada nových informací, které se dozvěděli stejně jako poznání mnohých mezer v jejich teoretických znalostech, které ještě musejí zaplnit. Studenti se velmi živě zajímali o možnosti budoucí kariéry v armádě. Pplk. Kudrna podal o životě v armádě plastický a realistický obraz, ze kterého vyplynulo, že práce leteckého technika na takovéto základně je sice vysoce prestižní a dobře placená, ale zároveň velmi náročná na čas, odbornost i svědomitost a nemůže ji dělat každý.

Pro mě osobně jako pro angličtináře je velmi důležitý poznatek, že dobré zvládnutí angličtiny je naprostou nutností k tomu, aby o takové práci člověk mohl vůbec uvažovat. To nezávisle na sobě zdůraznili všichni zaměstnanci, se kterými jsme na základně hovořili.

Rád bych pplk. Kudrnovi i všem ostatním, kteří se nám věnovali, poděkoval za jejich čas a svědomitost, se kterou k úkolu nás seznámit se svojí prací přistoupili. Těší mě také, že velení základy je příznivě nakloněné možnosti navázání bližší spolupráce s naší školou a doufám, že se tím do budoucna mohou pro naše absolventy otevřít nové možnosti uplatnění.

Milan Junášekautor: Milan "reptile" Junášek
zdroj: Škola

Komentáře:

Jméno:


Text:

Zkratka naší školy malými písmeny (ochrana proti robotům):
Je článek špatně napsán? Pošli redaktorovi vlastní verzi


Informace pro rodiče našich žáků


Vedení školy oznamuje že došlo k aktualizaci systému Bakaláři. V prohlížeči budete varováni, ale mužete bezpečně pokračovat.

Dny otevřených dveří ve školním roce 2017/2018 jsou 9.11.2017, 7.12.2017, 9.1.2018 a 13.2.2018.

Nehodou to začíná

12.03.17  |  ze školních stránek

Studenti naší školy se zúčastní programu "Nehodou to začíná" od společnosti DEKRA CZ a.s. Jedná se o schválený preventivní a vzdělávací projekt pro mladé a začínající řidiče, který přispívá ke zvyšování bezpečnosti silničního provozu.

Maturitní a absolventský ples 2017 - informace !!!

25.01.17  |  ze školních stránek

-Maturitní a absolventský ples se uskuteční dne 10.března 2017 od 19.00-02.00 hod.
-Vstupenky v prodeji u pí.Prášilové
-Začátek plesu ve v 19.00 hod. a je n e k u ř á c k ý !!!!
-Na ples nebude vpuštěn nikdo bez společenského oblečení !!!!
-Na plese bude bohatá tombola

Článek o kontrolní cestě po pracovištích

29.03.16  |  ze školních stránek

Dnes byl přidán článek o kontrolní cestě po pracovištích praxí leteckých mechaniků. Zaktualizovány byly i informace o maturitách.

© 2008-2018 sslvt.cz
Tvorba webových stránek - StudioInternet