logo projekt

Dne 8. a 9. března se celkem 21 studentů oborů Letecký mechanik stali součástí mezinárodní konference Flying 4 Students v Betlémské kapli. Vyslechli jsme během dvou dnů prezentace 10 osobností světového letectví, které přijali pozvání na tuto výjimečnou akci jako např. piloti skupin Red Arrows nebo Breitling Jet Team, vedoucí letečtí konstruktéři z firem British Aerospace nebo Boeing, představitel Heathrow Airport a mnozí další.

První den vnesl unikátní vhled Rick Norman jako šéf sekce ochrany ovzduší a snižování hluku na londýnském letišti Heathrow do jednoho z největších problémů, s kterým se moderní letectví potýká. Se stabilně rostoucími počty letů a přepravených cestujících, dopad letectví na životní prostředí je mimořádně ožehavým tématem. Situace na letišti Heathrow je o to složitější, že se jedná nejen o 3. největší letiště na světě, ale navíc je situováno poměrně blízko u centra Londýna, což může mít vliv na zdraví milionů lidí v jeho blízkosti.

 

Následovala přednáška Budoucnost letectví, jak ji předpovídal Charles Lindbergh a jak ji vidíme dnes Johna Petersena. Jeho kariéra začala na letadlových lodích amerického námořnictva, kde létal během válek ve Vietnamu a Perském zálivu. Je známý svými publikacemi z oblasti předpovídání událostí s vysokým dopadem, tzv. „divokých karet“. V roce 1989 založil neziskovou organizaci Arlington Institut, která se zabývá výzkumem právě v oblasti předvídání budoucích událostí na základě známých dat. Rovněž disponuje rozsáhlými politickými a akademickými zkušenostmi, mimo jiné učil na National War College, zastával vysoké pozice na Naval War College a pracoval v oblasti národní bezpečnosti v Bílém domě. V současné době je pan Petersen předseda Lindbergh Foundation, kterou založili v roce 1977 generál James H. Doolittle a astronaut Neil Armstrong na počest Charlese Lindbergha a jeho přínosu pro letectví, technologický pokrok a životní prostředí. Základním kamenem nadace je udržování rovnováhy mezi technologickým pokrokem a vztahu člověka k životnímu prostředí.

Odpoledne jsme vyslechli motivační přednášku lídra a manažera Breitling Jet Teamu Jacquese Bothelina, který je jedním z nejzkušenějších akrobatických pilotů na světě. Nalétal přes 11 500 hodin na 145 typech letadel a vystupoval na 2800 představeních v 25 zemích. Breitling Jet Team je největší profesionální civilní letecká skupina na světě, létající na proudových strojích. Formace se skládá ze 7 Aero L39 Albatros a létá na airshow po celém světě.

Měli jsme možnost se seznámit i se špičkovými vojenskými piloty, kteří vystoupili v panelové diskuzi. Plukovník Jaroslav Míka byl vynikajícím velitelem 211. taktické letky vyzbrojené letouny JAS-39 Gripen a nyní svými zkušenostmi přispívá k procesu řízení bojové připravenosti a výcviku stíhacích pilotů českého letectva. Promluvil i kapitán Ivo Kardoš, současný nejlepší display pilot Gripenu.

Třešničkou na dortu jistě zůstalo setkání s Petrem Kopfsteinem, a to v rámci workshopu Leteckého klubu Karlovy Vary anebo jeho autogramiády. Zároveň nám přislíbil i osobní návštěvu naši školy v příštím školním roce.

Druhý den akci zahájila Susan Ying, která získala doktorát z leteckého inženýrství na věhlasné Stanford University a následně pracovala u společnosti Boeing na pozici ředitelky výzkumu nových technologií. Kromě jiného byla u vývoje úspěšného vojenského transportního letounu C-17 Globemaster III. Vysoké inženýrské pozice zastávala rovněž v NASA, ve které se zároveň dostala do finálního výběru astronautů.

Program nabídl i vystoupení Justina Hughese, jehož kariéra v britském Královském letectvu (RAF) vyvrcholila jeho působením na postu zástupce velitele akrobatické skupiny Red Arrows. Jako špičkový stíhací pilot dosáhl vysoké kvalifikace opravňující ho vést komplexní letecké operace po celém světě.

Flying 4 Students ale nabídla i domácí letecké odborníky světové úrovně. Své zkušenosti sdílel například Jan Jurek, který působil jako inspektor ICAO a viceprezident Qatar Airways pro letový provoz. Zároveň proběhla autogramiáda jeho dvou knih Moje dlouhá cesta v oblacích.

Naši studenti zároveň využili možnost se zúčastnit některého z workshopů, které byly vedeny experty ze zúčastněných firem leteckého průmyslu  - Aero Vodochody, GE Aviation, Řízení letového provozu, Eurocontrol - Evropská organizace pro bezpečnost letového provozu, OK AVIATION Group, Blanik, ABS JETS. Firmy s námi sdíleli mnoho užitečných informací ohledně pracovního uplatnění. Jelikož se akce konala ve spolupráci s Fakultou dopravní ČVUT  při příležitosti oslav 25 let založení fakulty, mohli se naši studenti informovat o možnostech pomaturitního vzdělávání na ČVUT.

Akce se zároveň nesla networkingovém duchu a bylo mnoho příležitostí navázat cenné kontakty se zástupci firem i významnými hosty. Zda se to povedlo, ukáže nám čas, ale jistě zástupci školy i samotní studenti se je budou snažit využít. A plně doufáme, že podobná akce se v bude opět konat a my budeme u toho!!!

Autor: Mgr. Dana Hohlbergerová